Opowieść Dla Każdego

 

1. Powstanie

      Przed powstaniem nie było niczego. Bóg stworzył wszystko. On stworzył Aniołów, ale niektórzy z nich przeciwstawiali się Bogu i dlatego zostali demonami. Bóg zesłał demony na ziemię. Szatan jest królem demonów. Bóg stworzył wszystko co widzimy: zwierzęta,drzewa,góry,rzeki,niebo,gwiazdy i słońce. Boże stworzenie było doskonałe. Na końcu Bóg stworzył mężczyzę i kobietę. Mężczyzna powstał z popiołu, a kobieta z żebra mężczyzny. Kobieta dla mężczyzny była pomocą i towarzyszem. Bóg napełnił ich życiem.

      Adam i Ewa byli nadzy, ale się tego nie wstydzili. Bóg umieścił ich w ogrodzie. Bóg powiedział, że stworzenie było dobre i on odpoczywał. Na razie nie było żadnych grzechów na świecie. Bóg powiedział Adamowi i Ewie, aby spożywali owoce,rozmnożali się,i byli mu posłuszni i aby nie jedli owoca z drzewa po środku ogrodu. Oni mieli przesądzić o stworzeniu i wypełnianiu ziemi.

 

2. Jesień        

Mężczyzna zgrzeszył -- odwrócił się od Boga.

      Adam i Ewa mieli wspaniałe życie w raju. Nie pracowali, nie znali głodu ani pragnienia, bez bólu i nie potrzebowali ubrań. Oni mieli zadecydować o  stworzeniu i dać zwierzętom nazwy. Bóg rozmawiał z nimi wprost. Bóg powiedział im, aby nie jedli z jednego drzewa, ale Ewa podchodziła coraz bliżej do tego zabronionego drzewa. Później wąż zawołał ją i kusił:

"Czy Bóg powiedział, że nie możesz jeść z tego drzewa"? zapytał. "Nie umrzesz jeśli zjesz z tego oto dzrewa," powiedział. Wąż okłamał Ewę.

      Ewa zjadła owoc z drzewa. Później wzięła go dla Adama, i on także zjadł owoc. Następnie odkryli swoją nagość. Obydwoje byli zawstydzeni. Ponieważ wstydzili się, zrobili sobie ubrania z liści.

Później Bóg zawołał. "Adamie, gdzie jesteś? Kto ci powiedział, że byłeś nagi?" "Czy jadłeś z drzewa?" Adam potem wyspowiadał się przed Bogiem. Ponieważ działali bezprawnie (grzeszyli), Bóg wypędził ich z ogrodu.

Bóg przeklął ich: Mężczyźni będą musieli pracować i pocić się, ziemia przyniesie cierni. Kobiety będą cierpieć przy porodzie dziecka.

      Jakkolwiek, Bóg był miłosierny. On stworzył ubrania dla nich ze skór zwierząt. On zasłonił rezultaty ich grzechów przez poświęcenie. Przez Adama i Ewy grzech Bóg postawił płonący miecz, żeby zatrzymać ich przed ponownym wejśćiem do ogrodu. Bóg powiedział im, żeby rozprzesztrzeniali się i zaludniali ziemię. Adam i Ewa mieli dzieci i one wszystkie również były grzesznikami. Bóg wciąż bardzo mocno ich kochał.

 

3. Kain i Abel     

Potomkowie Adama i Ewy również byli grzesznikami, jak ich rodzice. Adama i Ewy pierwszym synem był Kain. On został rolnikiem, pielęgnował ziemię. Ich drugi narodzony syn, Abel został pasterzem i pielęgnował zwierzęta.  Praktykowali religię z poświęceniem. Kain oddał część jego rolniczych zbiorów dla Boga, ale Abel oddał Bogu swe najlepsze z pierwszych jego stad.

            Bóg zaakceptował poświecenie Abla, ale nie akceptował poświęcenia Kaina. Abel zaoferował jego poświęcenie przez wiarę i to obejmowało rozsiewanie krwi. Przez to Kain był bardzo zły. Bóg zapytał go, dlaczego tak się zdenerwował i powiedział mu, aby grzech nie był jego mistrzem. Jednak Kain nadal był zły. Kain powabił Abla na pole i zabił go.

Bóg zwrócił się do Kaina: " Gdzie jest twój brat?"

Kain odpowiedział,"Czy ja jestem jego stróżem?"

Bóg odpowiedział,"Twego brata krew jest wywołana..."

Bóg ukarał Kaina za jego grzechy i zrobił z niego wędrowca. Okazał mu jednak swoje miłosierdzie. Postawił znak na Kainie, by nikt go nie mógł zabić.

 

4. Noe    

Bóg karze za grzechy. Bóg dotrzymuje obietnic i dostarcza zbawienie.

Dzieci Adama i Ewy kontynuowały popełnianie coraz więcej grzechów przed Bogiem.

Przestali kochać i służyć Bogu. Bóg był niezadowolony. Źle się czuł z podowu tego, że stworzył mężczyznę. Jakkolwiek był jeden sprawiedliwy o imieniu Noe.

            Bóg powiedział do Noe by zbudował Arkę, a wtedy on zniszczy mężczyzn powodzią. Ponieważ Bóg daje życie, więc może je także odebrać. Mimo tych słów Bóg jest nadal bardzo smutny. Noe zaczął budować bardzo dużą łódź z drewna i smoły. Jego rodzina pomagała mu w budowie. Noe ostrzegał ludzi o nadchodzącej powodzi, lecz oni śmieli się z niego i wyśmiewali się z Boga.

Chmury zbierały się. Pary zwierząt zaczęły nadchodzić.  Zwierzęta i Noe z rodziną weszli na arkę. Bóg zamknął drzwi łodzi.

Zaczęło padać przez 40 dni i nocy. Woda wzbierała z ziemi.

Wszyscy utonęli, oprócz Noe i jego rodziny. Byli oni na arce ponad rok. Bóg był z nimi i opiekował się nimi cały czas. W końcu woda zeszła i było błoto.

            Bóg otworzył drzwi arki i wszystkie zwierzęta, Noe i jego rodzina mogli już wyjść.

Noe zaoferował się Bogu w podzięce za opiekę nad nim i jego rodziną.

                        Bóg zrobił tęczę na niebie i obiecał, że nigdy więcej nie zniszczy ziemi wodą.

 

5. Sodoma i Gomora        

Bóg nienawidzi grzechów i karze za grzechy

Były dwa miasta - Sodoma i Gomora, które były bardzo grzeszne. W Sodomie mieszkał prawowity mężczyzna o imieniu Lot z żoną i dwiema córkami. Byli grzesznikami, ale nie czynili zła w mieście.

Przez grzechy Bóg zdecydował się na zniszczenie Sodomy i Gomory.

            Bóg wiedział, że Lot był prawowitym mężczyzną i miał nad nim zmiłowanie. Bóg wysłał aniołów by ostrzegli Lota by on opuścił miasto, bo będzie one zniszczone następnego ranka.

Ludzie przyszli z miasta do domu Lota i chcieli zaatakować aniołów.

Aniołowie oślepili ludzi z miasta. Tej nocy, Lot z żoną i córkami opuścili miasto. Aniołowie powiedzieli im żeby wierzyli Bogu i szli za Bożym planem, nie oglądając się za siebie. Żona Lota spojrzała do tyłu i to ona zamieniła się w słup soli.

Lot i jego córki byli zbawieni, ponieważ Bóg miał nad nimi miłosierdzie.

Bóg ukarał niegodziwych ludzi w mieście.

 

6. Abraham i Isaak       

Bóg ma plan

Był jeden prawowity mężczyzna o imieniu Abram. Bóg wybrał go ponieważ był mężczyzną wiary. On ufał Bogu. Abram(Abraham) miał żonę o imieniu Sarai(Sara). Oni nie mieli dzieci, ale on był wójkiem Lota.

Bóg zapytał Abrama by wyprowadził się z miejsca w którym mieszkał, do miejsca którego nie znał.

Abram zabrał swój  dobytek i wyprowadził się. Ponieważ Abram był wierzący, Bóg obiecał mu coś. Cała ziemia mogła należeć do niego. Mógł mieć wiele dzieci. Wszyscy ludzie świata będą błogosławieni przez jego potomków. 

Abram wierzył Bogu, ale stawał się starym mężczyzną, i nie miał ze swoją żoną dziecka.

W tym samym czasie Sodoma i Gomora została zniszczona. Anioł odwiedził Abrahama i powiedział mu, że w ciągu roku będzie miał syna. Abram i Sara śmiali się, ponieważ obydwoje byli już starzy. Rok później mieli syna, nazwali go Isaak, co oznacza "śmiech". Kochali Isaaka bardzo mocno i wspaniale otaczali go opieką.

            Pewnego dnia Bóg powiedział do Abrama, żeby zabrał  Isaaka do lasu, gdzie Abram zabije Isaaka w ofierze. Abram ufał Bogu i tak zrobił. Isaak zapytał,"Gdzie jest zwierzę na ofiarę?" Abram odpowiedział, "Bóg nam dostarczy." Potem doszli do właściwego miejsca. Abram zrobił ołtarz, położył na nim drewno, związał Isaaka i przygotowywał się do zabicia go. Przybył Anioł i zatrzymał go. "Nie krzywdź chłopca!"powiedział anioł. Abram zobaczył barana, którego dostarczył Bóg. Bóg powiedział Abramowi, że jest z nim,ponieważ ufa Bogu. Od tamtej pory ich imiona zmieniły się na Abraham i Sara.

Bóg przypomniał Abrahamowi o jego obietnicach (ziemia, dzieci i błogosławieństwo na świecie).

Isaak urósł i miał własne dzieci i wnuki.

 

7. Egipt                   

Bóg dotrzymuje obietnic i błogosławi tych którzy wierzą w niego

Potomkowie Abrahama przeprowadzili się do Egiptu, aby uniknąć głodu. Dostali kawałek ziemi od króla. To była bardzo dobra ziemia. Żyli tam przez 400 lat bez żadnych problemów. Bóg ich błogosławił, rozmnażali sięi wzrastało ich bogactwo. Egipt dostał nowego Króla który powiedział, " Rodzina Abrahamów jest za duża, i mogą nas zgładzić." Ten Król zrobił z nich niewolników każąc im budować miasto z cegieł z błota. Nadal,ponieważ Bóg ich błogosławił mnożyli się. Król sprawiał, że ich życie był coraz gorsze. Nadal byli błogosławieni. Potem, Król zaczął zabijać dzieci płci męskiej. Nastały bardzo trudne czasy. Wszyscy płakali i wołali, i Bóg usłyszał płacz potomków Abrahama. On wiedział, że oni cierpieli. Przez ich cierpienie, Bóg zaplanował zesłać kogoś do uratowania rodziny Abrahama ponieważ oni byli jego ludźmi i on miał dla nich łaskę i miłość.

 

 

8. Płonący Krzew       

Bóg nawołuje do uratowania jego ludzi

            Jedna rodzina była wierząca i ukryła dziecię o imieniu Mojżesz. Ponieważ Król zaapelował  by zabijać wszystkie dzieci płci męskiej, gdy Mojżesz wyrósł na zbyt dużego chłopca, aby nadal się chować, jego rodzina włożyła go do kosza i pozwoliła odpłynąć wzdłuż rzeki Nil. Córka Króla znalazła Mojżesza kiedy brała kąpiel wzdłuż rzeki,więc go wydobyła. Kiedy Mojżesz stał się młodym mężczyzną, zabił kogoś kto bił jednego z potomków Abrahama, ludzi Boga. Mojżesz przeniósł się na pustynię gdzie wędrował, a Bóg przygotowywał go do przeniesienia rodziny Abrahama. Jednego dnia, kiedy Mojżesz karmił owce zobaczył on płonący krzak, ale nie był on zniszczony. Wtedy usłyszał głos mówiący,"Zdejmij buty, jesteś na świętej ziemi." Bóg również powiedział do Mojżesza,"Musisz iść do Egiptu i uratować mych ludzi."Bóg powiedział Mojżeszowi," Jestem kim Jestem." Bóg ukazał się Mojżeszowi.

Mojżesz był wystraszony.  Bóg darował mu cud, kiedy zmienił obiekt w węża i zmienił zdrową ręke na chorą. Wtedy Mojżesz odnalazł w sobie wiarę w Boga i powrócił do króla Egiptu, pytając się go o wypuszczenie Izraelitów. Król Egiptu przeciwstawił się. Mojżesz rozmawiał z ludźmi Boga i powiedział im, że pomoże im uciec do ziemi, której Bóg obiecał Abrahamowi, ich przodkowi.

 Bóg jest bardzo mocny. Z powodu upartości Króla, wysłał dziesięć zaraz, i zabił nawet wszystkie nowonarodzone dzieci, oprócz tych którzy położyli krew na swych drzwiach. Wreszcie, Król Egiptu pozwolił by wyszli. Izraelici poszli na pustynię za Mojżeszem, ich zbawcą.

 

9. Dziesięć Przykazań       

Bóg akceptuje prawość

Potomkowie Abrahama opuścili Egipt. Egipcjanie byli bardzo zdenerwowani i wysłali za nimi armię. Ludzi Boga było dużo i było ich łatwo znaleść na pustyni. Doszli oni do brzegu dużej wody i wtedy zostali zatrzymani! Bóg otworzył im wodę i przeszli po suchym lądzie. Armia Egipcka weszła także w tę drogę, ale Bóg sprawił, że woda zalała ich i cała armia Egipcka została zabita.

      W drodze do Ziemi Obiecanej, Bóg dostarczał pożywienie i wodę na pustyni, ale ludzie narzekali. Nie byli wdzięczni za to co Bóg im darował. Mojżesz wspiął się na górę żeby pomodlić się do Boga w samotności. W czasie, gdy Mojżesz był na górze, Boska istota ukazała się w sztormie. Grzmoty i błyskawice bardzo przestraszyły ludzi. Bóg ofiarował Mojżeszowi Dziesięć Przykazań: Pierwsze:Nie ma innych Bogów przed mną. Drugie:Nie czcij idoli. Trzecie:Nie używaj imienia mego do złych celów. Czwarte:Nie pracuj siódmego dnia, niech on będzie świętem. Piąte:Szanuj swojego ojca i matkę. Szuste:Nie zabijaj. Siódme:Nie popełniaj seksualnych grzechów. Ósme:Nie kradnij. Dziewiąte:Nie oskarżaj nikogo fałszywie. Dziesiąte:Nie pożądaj innego mężczyzny domu, jego żony, ani żadnej jego rzeczy. Bóg napisał to na płaskim kamieniu.

      Mojżesz pozostał na górze przez wiele dni. Ludzie zaczęli wątpić, ponieważ myśleli, że Mojżesz zmarł. Potem dzieci Abrahama zrobiły Boga ,którego mogli widzieć, idola. Darowali kolczyki i pieniądze na zrobienie przez ludzi cielaka idola i czcili go. Popełniali oni również inne grzechy.

      Mojżesz zszedł na dół i zobaczył co ci ludzie robią. Kiedy zobaczył co oni czcili, zdenerwował się. Mojżesz rzucił na ziemię przykazania napisane przez Boga. Mojżesz zabił ludzi, którzy czcili cielę idola Mojżesz zrobił nowe kamienne tablice i Bóg jeszcze raz napisał na nich 10 przykazań.

       [Ludzie zostali zabici ponieważ nie byli posłuszni Bogu.On chce byśmy my byli mu posłuszni.Tak bardzo jak Bóg nas bardzo kocha,grzech musi być ukarany.]

 

10.Wąż z brązu       

Bóg jest miłosierny i daje nam zbawienie. On chce od nas byśmy robili to co on nam wskaże.

Kiedy Ludzie Boga zaczęli migrować, nadal narzekali i nie ufali Bogu. Doszli do brzegu Ziemi Obiecanej. Bóg rozkazał Mojżeszowi by wysłał kilku ludzi, aby obejżeli tą ziemię. Ziemia okazała się bardzo dobra, ale ponieważ było tam niebezpiecznie, musieli polegać na Bogu.

      Ludzie odrzucili to co Bóg im ofiarował. Z powodu braku ich wiary, Bóg zdecydował, aby zniszczyć jego ludzi, ale Mojżesz się modlił i Bóg słyszał jego modlitwę. Bóg powiedział do Mojżesza by powiedział swoim ludziom, że ci będą wędrować przez 40 lat w dziczy. Bóg powiedział, że wszyscy którzy odrzucili wejście do Ziemi Obiecanej już nigdy tam nie wejdą.

      Kiedy wędrowali po dziczy, ludzie narzekali jeszcze więcej i nie słuchali się Boga. Bóg wysłał węża by kąsał tych ludzi i wielu z nich zostało pogryzionych. Mojżesz ponownie modlił się do Boga i Bóg usłyszał jego modlitwę. Bóg nakazał Mojżeszowi by zrobił metalowego węża i położył go na drągu. Każdy, kto spojrzy na węża będzie uleczony.Ten, kto nie zechce patrzeć umrze. Mojżesz wziął brązowego węża między ludzi. Niektórzy patrzeli i zostali uratowani. Pozostali, którzy odmówili oglądania, nie zostali uratowani. Niektórzy nie chcieli nawet rozważyć czegoś nowego jak to, więc zmarli.

      Po tym, Abrahama rodzina wędrowała przez wiele lat. Bóg kochał ich. Dał im jedzenie i wodę. Ich ubrania i buty nie niszczyły się. Powoli wszyscy ludzie, którzy odrzucili wejście do Ziemi Obiecanej umarli. Po wielu latach Bóg przyprowadził ich do Ziemi Obiecanej i dał im tę ziemię. Oni zbudowali miasta i farmy, i żyli na tej ziemi przez wiele lat.

 

11. Narodziny Jezusa       

Bóg dotrzymał swej obietnicy i zesłał specjalne dziecko

Bóg zesłał wielu proroków, którzy powiedzieli im, że on wysyła kogoś, kto uratuje ich przed karą za ich grzechy.

      Na Ziemi Obiecanej mieszkał mężczyzna o imieniu Józef, który był zaręczony z młodą kobietą, o imieniu Maryja.

      Maryja nie miała jeszcze nigdy kontaktu z mężczyzną, ale Bóg stworzył dziecko w jej łonie przez siłę Ducha Świętego. Józef dowiedział się, że Maryja jest w ciąży i planował się z nią rozstać. Aniołowie odwiedzili Józefa i Maryję mówiąc, "To jest od Boga." Józef ożenił się z Maryją , tak jak mu Anioł Boga powiedział. Jednakże nie miał żadnego seksualnego związku z Maryją przed narodzinami jej syna.

      W tym czasie rząd nakazał każdemu powrócić do miasta swoich przodków. Maryja była bardzo bliska porodu. Kiedy wędrowali do Betlejem,  nie mogli znaleść pokoju, więc w końcu zostali w stajni. Maryja urodziła Jezusa wśród zwierząt.

      Aniołowie przyszli do pasterzy i powiedzieli,"Dziś zbawiciel się urodził. Bóg jest z nami."

      Pasterze poszli i czcili niemowlę Jezusa.

      Kiedy Jezus był niemowlęciem zabrali go do świątyni , aby złożyć ofiarę w podziękowaniu Bogu. Mężczyzna o imieniu Simeon był w świątyni każdego dnia. On był bardzo starym mężczyzną. Bóg powiedział mu, że nie umrze on dopóki nie zobaczy zbawcy Boga. Gdy Maryja i Józef przynieśli Jezusa, Bóg powiedział Simeonowi, że to był zbawiciel. Była tam również starsza kobieta o imieniu Anna. Ona również pamiętała obietnicę Boga, że wyśle on zbawcę. Anna i Simeon radowali się, krzycząc w Świątyni, że zbawca przybył.

      Kiedy Jezus miał 12 lat, oni poszli na festiwal, tak jak zawsze. W czasie, gdy jego rodzice wracali do domu po festiwalu, nie mogli znaleść Jezusa. Poszli, więc z powrotem do Jerozolimy i znalezli Jezusa w świątyni siedzącego z Żydowskimi nauczycielami słuchając ich i zadając im pytania. Wszyscy, którzy go słyszeli byli zdumieni jego inteligentnymi odpowiedziami.

 

12. Chrzciny Jezusa   

Jezus rozpoczął swe ministerstwo chrztem

Bóg zesłał proroka o imieniu Jan. Był on kuzynem Jezusa. Modlił się na pustyni, nie w mieście.

Jan mówił ludziom, żeby żałowali, szli za Bogiem i czynili dobro. On chrzcił ludzi. Chrzest jest jakby staniem się nową osobą. Stara osoba jest zmyta, zmarła i pogrzebana. Jan powiedział ludziom, aby pracowali i cieszyli się z tego co mają i żeby czynili dobro. Ludzie pytali Jana, czy on jest zbawicielem,on mówił,"Ktoś idzie za mną, ja nie jestem godzien zdjąć jego butów." On także powiedział,"Przygotuj drogę Panu", myślał on o Jezusie.

      Kiedy Jezus miał 30 lat rozpoczął swe ministerstwo podróżójąc do miejsc, w których Jan wygłaszał kazania.

      Kiedy Jan zobaczył Jezusa powiedział,"Popatrz na poświęcenie, które zabierze wszystkie grzechy świata." Jezus wszedł do wody. Jan nie chciał go chrzcić, ponieważ wiedział że Jezus był swiętym. Ale Jezus powiedział,"Ochrzcij mnie, aby pokazać co jest dobre." Jan zanużył Jezusa pod wodą.

Kiedy Jezus wynużył się z wody, oni usłyszeli donośny głos,"To jest mój Syn, z k go jestem bardzo dumny." Dusza Boga zeszła na dół jak gołąb i oświetliła Jezusa.

      Tak oto Jezus rozpoczął jego ministerstwo.

      [Tak oto my zaczęliśmy nasz spacer z Bogiem.]

      Po życiu Jezusa na ziemi, jeden z jego stronników poznał mężczyznę z Afryki. Mężczyzna uczył się Słowa Bożego, ale nie rozumiał obietnic Boga. Stronnik Jezusa mu to wytłumaczył. Afrykanin zapytał,"Ja wierzę, dlaczego nie mogę zostać teraz ochrzczony?"

Jezusa stronnik poszedł do wody z Afrykaninem i go ochrzcił.

   [Jezus pokazał nam co jest dobrem i teraz my musimy robić to co jest dobre. Kiedy staniemy się wierzącymi, zostaniemy ochrzczeni].

 

 13. Jezus uspokaja morze       

Jezus miał moc nad naturalnym światem

Po tym jak Jezus został ochrzczony, wielu ludzi zaczęło przychodzić do niego by słuchać jego kazań. On również uzdrawiał ludzi i czynił inne cuda. Jezus wybrał 12 swoich zwolenników, których uczył i którzy z nim podróżowali.

            Pewnego dnia Jezus spędził cały dzień na nauczaniu i uzdrawianiu. Był bardzo zmęczony, więc wszedł na łódź, żeby być z dala od tłumu ludzi, którzy pszyszli do niego. Kiedy był już na statku Jezus poszedł spać. Był w spokoju. Nadciągnął sztorm i wiało bardzo mocno. Apostołowie Jezusa byli rybakami i znali się na statkach. Sztorm był bardzo silny, więc byli zaniepokojeni. Obudzili Jezusa i pytają go," Nie obchodzi cię to, że zginiemy?" Jezus wstał, i zapytał "Czemu się boicie? Gdzie jest wasza wiara?" Po tym Jezus wstał, rozłożył ręce mówiąc,"Spokój,będzie nadal." Wichura się zatrzymała.Deszcz przestał padać. Fale się zatrzymały. Zrobiło się bardzo spokojnie. Jezusa Apostołowie zapytali,"Jakim mężczyzną jest ktoś, komu wiatr i fale są posłuszne?"

 

            [Jezus pokazał im,że miał moc Boga nad naturalnym światem] Przenieśli oni statek na drugą stronę jeziora.

 

14. Jezus uzdrawia mężczyzn z duszą diabła.       

Jezus ma moc nad złem

W ostatniej opowieści Jezus uspokoił sztorm. Był tam mężczyzna, który mieszkał po drugiej stronie jeziora. Był on opętany demonem. Demony zwykle mieszkały w miejscach gdzie chowano zmarłych ludzi. Mężczyzna ten był nagi. Ludzie próbowali związać go łancuchami, ale on zawsze uciekał. Sam siebie okaleczał, ponieważ był niespełna rozumu.

      Kiedy Jezus i jego zwolennicy dotarli na drugą stronę jeziora, mężczyzna dobiegł do nich i rzucił się na ziemie.

Demony w mężczyznie wykrzykiwały,"Jezusie, synu najwyższego, co chcesz odemnie?"

Jezus zapytał,"Jak masz na imię?" Demony odpowiedziały,"Tłum, bo jest nas wielu."

      Demony nie chciały wyjść. Wiedziały, że Jezus mógłby je zniszczyć. Błagały Jezusa, żeby wysłał ich do pobliskiego stada świń. Jezus wysłał ich do świń. Świnie uciekły do wody i potopiły się. [Świnie wolą raczej zginąć, niż mieć w sobie demony] Mężczyzna opętany demonem odzyskał swój zmysł i ubrał się w ubrania. On chciał iść z Jezusem. Jezus powiedział mu, żeby poszedł do domu do jego ludzi. I tak on zrobił, rozpowiadając Ewangelię od miasta do miasta.

      Ludzie z miast usłyszeli co się stało, wyszli i prosili Jezusa by sobie poszedł. Myśleli, że są szczęśliwi, ale mijali się z prawdą. Jezus wraz z Apostołami wrócili do statku i odpłynęli.

 

15. Jezus uzdrawia małą dziewczynkę

Jezus ma moc nad śmiercią

Jezus uczył i uzdrawiał, wiele osób przychodziło do niego ze swymi problemami. Jednego razu przywódca w domu modlitwy przyszedł do niego prosząc go o uzdrowinie jego córki. Ona była bardzo chora. Tata dziewczynki powiedział,"Jeśli przyjdziesz i położysz na niej ręke, ona poczuje się lepiej."

Jezus poszedł za nim do jego domu. Przed przybyciem usłyszał płacz, ludzie mówili,"Twoja córka nie żyje."

      Jezus powiedział,"Nie bój się, wierz, nie trać wiary, ona nie jest martwa, ona tylko śpi.” Opłakujący ludzie się śmieli. [Wiedzieli jak wygląda śmierć.]

      Jezus odesłał ludzi z pokoju, oprócz rodziców dziewczynki, Piotra, Jakuba, i Jana.

      Jezus powiedział do niej "Mała dziewczynko wstań." Ona otworzyła oczy i wstała. To zaskoczyło każdego. Jezus powiedział im, aby dali jej coś do jedzenia. [Ona nie była duchem,ani zombi.]

      Jezus opuścił dom. Dziewczynka miała się dobrze.

[Jak ty byś się zachował, gdyby to się stało na pogrzebie!]

 

 

16. Jezus karmi tłum       

Jezus troszczy się o potrzeby ludzi

Więcej i więcej ludzi podążało za Jezusem. Oni chcieli go słuchać. Chcieli być uzdrowieni. Tysiące ludzi było z nim dzień i noc.

      Jednego razu, Jezus i jego Apostołowie zostawili ich i poszli do opuszczonego miejsca. Więcej niż 5000 ludzi poszło tam za nim. Wieczór nadszedł i ludzie byli głodni. Apostołowie powiedzieli,"Wyślij ich stąd, żeby znaleźli jedzenie." Jezus powiedział," Gdzie oni znajdą jedzenie? Ty daj im jedzenie." Jedzenie dla tylu osób = 200 dniowej pensji.

Apostołowie powiedzieli," Wszystko co mogliśmy znaleść, jest tylko jedzenie od jednego chłopca"(ten chłopiec miał 5 bochemków i 2 ryby). Usiedli razem w grupach. Jezus wziął jedzenie chłopca, podziękował Bogu i rozłamał  chleb. Jezus dał każdemu z jego 12 Apostołów jedzenie i oni darowali je innym (dla 10-15,000 ludzi!) Kiedy każdy miał wystarczająco jedzenia, uczniowie pozbierali pozostałości. Dwanaście koszy jeszcze pozostało po tym jak każdy był już najedzony.

      Dlatego ludzie chcieli ,aby Jezus został ich królem. Jezus wiedział, że to nie był plan Boga, więc oddalił się do samotnego miejsca żeby się pomodlić.

 
17. Jezus Uzdrawia Ślepego Mężczyznę   

Jezus ma moc nad chorobą

Jezus poszedł do miejsca modlitwy w dzień modlitwy.  Kiedy opuścił miejsce modlitwy ujrzał ślepego, żebrzącego mężczyznę.

Jezusa Apostołowie zapytali,"Kto zgrzeszył i uczynił tego mężczyznę niewidomym?"

“Nikt nie zgrzeszył", powiedział Jezus."On jest ślepy by pokazać moc Boga."

      Jezus podniósł glinę z ziemi i wgłaskał ją w oczy niewidomemu. Jezus powiedział niewidomemu mężczyznie by umył oczy. Niewidomy mężczyzna poszedł, umył jego oczy i zaczął widzieć. Ludzie zobaczyli go i pytali,"Czy to ten niewidomy żebrak?" Niektórzy mówili,"To nie on...on tylko wygląda jak on...to jest on!"

Religijni liderzy pytali niewidomego,"Jak zostałeś uzdrowiony?"

Niewidomy powiedział,"Jezus mnie uzdrowił. On jest prorokiem. Wziął jakąś glebę i położył mi na oczy. Ja to wymyłem i teraz widzę."Nie on jest grzesznikiem." [Bali się Jezusa i wszystkiego nowego.] "Czy grzesznik może kogoś uzdrowić?" Jesteście liderami, ale nie chcieliście zobaczyć prawdy!

Były-niewidomy mężczyzna powiedział,"Jeżeli jakiś mężczyzna czci Boga i wypełnia jego wolę, Bóg go wysłucha. Nikt od początku świata nie uzdrowił mężczyzny urodzonego niewidomym. Jeśli on nie był od Boga, nie mógł nic zrobić."

Później Jezus go znalazł i zapytał,"Czy wierzysz w Syna Boga?"*

"Kto nim jest, żebym mógł uwierzyć." Niewidomy powiedział.

“To jest Ten, którego teraz widzisz, mówiący do ciebie." Jezus powiedział.

"Ja wierzę." Odpowiedział niewidomy mężczyzna.

 

18. Wieczerza Pana      

Jezus pokazał nam jacy są dobrzy liderzy i pokazał nam jak ich zapamiętać

      Jezus był w Jerozolimie i głosił kazanie do czasu aż religijni liderzy byli na niego zli. Liderzy religijni byli gotowi go zaaresztować. Jezus zabrał jego uczni na posiłek i naukę. Jego ministerstwo dochodziło końca.

      Jezus powiedział im, że to był ich ostatni wspólny posiłek, na jakiś czas. Jezus wstał, zdjął jego zewnętrzne ubranie i nałożył ręcznik dookoła jego pasa. Jezus powiedział jego Apostołom"Musicie umyć sobie nawzajem stopy." Uczniowie się wachali, ale Jezus nalegał, żeby to on im umył stopy. Jezus powiedział,"To jest dla was przykład,że liderzy powinni być sługami."

      Także przypomniał im,"Idźcie za moimi przykazaniami." Po tym, Jezus rozpoznał Judasza jako zdrajcę. Judasz wstał i wyszedł  żeby zdradzić Jezusa.

Po tym,Jezus podziękował za pokarm i połamał chleb. Powiedział, to następny przykład dla was: "To jest moje ciało rozłamane dla was, pamiętajcie mnie kiedy je spożywacie."

      Następnie Jezus wziął napój i przekazał wokół kubek mówiąc,"To jest krew moja, która za was będzie wylana. To jest przykład nowej obietnicy Boga. Pamiętajcie mnie kiedy pijecie." Po tym Jezus rozmawiał z jego Apostołami i następnie poszedł do miasta żeby się pomodlić.

 

19. Aresztowanie i Ukrzyżowanie Jezusa   

On oddaje swoje życie za nas

      Po ostatniej wieczerzy, Jezus i jego Apostołowie poszli do miasta pomodlić się.

Kiedy Jezus się modlił, Judasz przyprowadził żołnierzy by aresztowali Jezusa. Żolnierze spojrzeli na Jezusa i zabrali go do religijnych liderów. Żołnierze bili Jezusa i próbowali by przyznał się. Jezus się przeciwstawiał. Liderzy zabrali go do króla.

Król powiedział,"Ten mężczyzna nie zrobił nic złego." Ale, religijni liderzy powiedzieli,"Zabijcie Jezusa."

Król uderzył Jezusa 39 razy. Liderzy wciąż chcieli, aby umarł. Żołnierze bili go i kpili z niego, aż w końcu Król zgodził się na zabicie Jezusa.

Żołnierze zabrali Jezusa za miasto, położyli na ziemi i przybili gwoździami do krzyża. Żołnierze przybili duże gwoździe w jego ręce i stopy & ciernie na jego głowie i postawili krzyż. Na krzyżu Jezus miał straszne bóle i nie mógł dobrze oddychać. Żołnierze oferowali Jezusowi wino, lecz Jezus odmówił.

      Jezus umarł, mówiąc,"To już koniec."

      Jezus poniósł karę za grzechy całego świata. Jeden niewinny mężczyzna zapłacił karę za wszystkich winnych mężczyzn.

      Bóg obiecał, że cały świat może zostać jego ludźmi poprzez jedną osobę. Kiedy Jezus umarł, południowe słońce zamieniło się w czerń. Wódz żołnierzy przebił Jezusa by być pewnym jego śmierci.

 

20. Rezurekcje    

Jezus ma moc na swoją własną śmiercią

Jezusa Apostołowie poszli do miejsca, gdzie żołnierze zabili go i zabrali jego ciało do jaskini: chłodnego miejsca. Żołnierze położyli duży głaz w poprzek otworu do jaskini i pilnowali jej. Jezusa Apostołowie nie mogli przygotować ciała Jezusa do pogrzebu, ponieważ było święto.

      Trzy dni później, po święcie, kobiety przyszły żeby przygotować ciało Jezusa  do pogrzebu. Kiedy doszły do jaskini, żołnierzy nie było i głaz był odsunięty. W grobowcu znaleźli dwóch Aniołów, Aniołowie zapytali,"Czemu szukacie żywych pomiędzy martwymi? Jego tu nie ma, on podniosł się." Jezus już nie był martwy. On żył ponieważ miał moc nad swoją własną śmiercią.

      Kobiety, które ujrzały Aniołów pobiegły spowrotem do miasta, gdzie Apostołowie Jezusa się zebrali. Jezusa Apostołowie poszli do jaskini i dowiedzielie się, że Jezus ZMARTWYCHWSTAŁ.

      Później Jezus zjawił się przed jego Apostołami,nauczał ich, jadł z nimi. Ponad 500 osób zobaczyło Jezusa żywego, powstałego z śmierci. Jezus przypomniał im, że oni muszą iść i powiedzieć każdemu na świecie o Boskiej obietnicy, którą on złożył Abrahamowi.

      Pewnego dnia, Jezus zostawił jego Apostołów i powrócił do nieba. Jego Apostołowie rozprzesztrzenili się po całym świecie opowiadając ludziom o Jezusie i mówiąc im żeby sławili Boga.

21. On oczekuje     

Jezus nadal żyje i ludzie mogą sławić Boga poprzez niego

 

 

 

·         ·         Jak Adam i Ewa, Kain i Abel, wszyscy jesteśmy grzesznikami.

·         ·         Jak zobaczyliśmy w opowieściach; Noe, Sodoma i Gomora, Bóg nienawidzi grzechów. On karze grzeszników.

·         ·         Jak widzieliśmy w opowieści Adama i Ewy, Kaina, Noe, Mojżesza i Jezusa, Bóg ma miłosierdzie dla tych których kocha.

·         ·         Dawno temu Bóg obiecał Abrahamowi, że wszyscy ludzie świata będą Go sławić przez jednego z potomków Abrahama. Potomkowie Abrahama zostali ludźmi Boga.

·         ·         Bóg wiedział, że wszyscy ludzie będą grzeszyc i nie będą mogli go sławić.

·         ·         Bóg wysłał zbawiciela, żeby uratował wszystkich ludzi na świecie przed ich grzechami.

·         ·         Tym zbawicielem jest Jezus.

·         ·         Długo przed Jezusa orodzinami prorocy mówili, że on przyjdzie i odda swe życie za innych.

·         ·         Jezus przyszedł. On miał moc nad naturą,.On miał moc nad złem.On miał moc nad śmiercią. On kochał ludzi. On miał moc nad chorobą. Był pełen mocy i miłości.

·         ·         Wiele ludzi bało się Jezusa. Byli szczęśliwi ze swą religią i tradycjami. Lubili moc nad innymi ludźmi i ich religja to im dawała. Oni bali się nowych rzeczy.

·         ·         Oni dręczyli Jezusa, aresztowali go i zabili. Jezus wiedział, że to się stanie. On to przewidział, ale powiedział  Apostołom,że ma moc nad swoją śmiercią.

·         ·         Żeby to udowodnić, Jezus zmartwychwstał po trzech dniach.

·         ·         Jezus żyje. Jest pierwszym i ostatnim. On powiedział," Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Żaden człowiek nie dociera do ojca bez mojej pomocy."

·         ·         Pismo Święte mówi,"Bez wiary jest niemożliwe, aby zadowolić Boga."  Jezus powiedział,"Ktokolwiek we mnie wierzy, Bóg daje im moc, żeby zostali jego dziećmi."

·         ·         Nie wierzysz w Jezusa teraz? On czeka na ciebie, abyś powierzył mu swoje życie. On czeka na ciebie, aby odwrócić cię od grzechu. Nie możesz zrobić tego sam, ale on zrobi z ciebie nowego człowieka.

·         ·         Potem możesz sławić Boga.

·         ·         On na ciebie czeka, na każdego mężczyznę, kobietę, chłopca, dziewczynkę i nastolatka, by podążać za nim.

 

Drodzy Przyjaciele,      

          Po przeczytaniu opowiadania o Jezusie, może zadaliście sobie pytanie," Jaki jest Chrześcijanin? Skąd mogę wiedzieć, że jestem ‘ocalony’? Co stanie się ze mną jeżeli nie ‘przyjmę Chrystusa’? Czy to jest prawda, że wszystko mam zrobić to 'wierzyć'?"

Wiedz, że Bóg cię stworzył i prowadzi cię. Bez niego byłłbyś nikim. Przyznaj się przed sobą i Bogiem, że jesteś grzesznikiem. Konsekfencją twoich grzechów są fizyczna i duchowa śmierć z powodu gniewu Bożego na ciebie. Wyspowiadaj się ze swoich grzechów do Boga i uwierz, że Chrystus poszedł na krzyż dla Ciebie, biorąc twoje winy na siebie i znosząc wyrok Boski za ciebie. To znaczy że Bóg darował ci twoje grzechy i jesteś usprawiedliwiony w oczach Boga. Wierz w to, że Chrustus zmartwychwstał, pokonując grzech i śmierć, i że wstąpił do Ojca w niebie, żeby władać jako Pan. To znaczy, że Jezus żyje dziś, po to by pomóc nam żyć nowym życiem, które jest przyjemne dla Boga.

Czy chciałbyś/chciałabyś przyjąć Jezusa Chrystusa jako twojego Wybawcę od grzechów i Pana twojego życia? Jeżeli tak, proszę odmów tą modlitwę.

"O Boże, ja wiem,że zgrzeszyłem/łam. Dziękuję ci za zesłanie Pana Jezusa Chrystusa, aby zapłacił za moje grzechy i przewinienia. Dziękuję ci za wskrzeszenie go z umarłych i danie mu władzy nad mym życiem.Ja otrzymuję go jako mojego zbawiciela i pana. Ja otrzymuję twój dar wiecznego życia w Chrystusie. Odwrócę się od mojego grzesznego życia, żeby tobie służyć, mój Twórco i Zbawicielu."

Ufaj, że otrzymując Chrystusa w twoje życie, jesteś opatrzony Duchem Świętym Boga i naznaczony przez imię Boga w tobie. Trwałe kroki pomogą ci poznać Boga i ufać mu całym twoim życiem. Pierwsze, wyznawaj Chrystusa otwarcie przed innymi. Drugie, poświadczaj innym, mówiąc im o wspaniałych zmianach,które występują w twoim życiu. Trzecie, poświęcaj siebie, aby zadowolić Boga przez bycie mu posłusznym i ufaj mu w każdej chwili twojego życia.  Jeśli zdecydowałeś się iść dziś za Chrystusem, proszę kliknij na  (Skrzynkę) abyśmy wiedzieli i mogli radować się i dziękować naszemu Ojcu w niebie, ponieważ podjąłeś ważną decyzję.

Skrzynka

Powrót do strony głównej